Goście i prelegenci festiwalu

SWITŁANA TARATORINA

Ukraińska pisarka z Krymu. Autorka powieści fantasy „Лазарус”, postapokaliptycznej „Дім солі”, szeregu opowiadań i komiksów. Laureatka nagrody „ЛітАкцент року – 2018” oraz wyróżnienia The Chrysalis Awards Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction „Eurocon”. Współautorka kanału YouTube o fantastyce Фантастичні talk(s).

Powieść “Lazarus” ukaże się na festiwal i będzie jej debiutem książkowym w Polsce.

Jej autorstwa jest tytułowe opowiadanie w antologii ukraińskiej fantastyki “Język Babilonu”.

WOŁODYMYR ARIENEW

Ukraiński pisarz, krytyk literacki, tłumacz. Dwukrotny laureat nagrody Euroconu. Znany z opowiadań w antologiach, m.in. “Opowieści ze świata wiedźmina” i “Język Babilonu”, czy publikacji w miesięczniku “Nowa Fantastyka”.

Pisze powieści fantasy, scenariusze, wykłada. Jest selekcjonerem antologii – jego autorstwa jest wybór antologii ukraińskiej fantastyki “Język Babilonu” na polski rynek wydawniczy.

WIKTOR JAŹNIEWICZ

Wiktor Jaźniewicz (ur.1957) – doktor nauk technicznych (specjalność: komputery). Od 1999 roku – tłumacz opowiadań i dyskursywnej prozy Stanisława Lema z języków polskiego, niemieckiego i angielskiego na języki rosyjski i białoruski (Bomba megabitowa, Tajemnica chińskiego pokoju, Okamgnienie, Tako rzecze… Lem, Mój pogląd na literaturę, Sex Wars, DyLEMaty, Krótkie zwarcia, Lata czterdzieste, liczne opowiadania, artykuły, wywiady i listy). Autor ponad 70 artykułów o twórczości Lema, publikowanych w 9 krajach, w tym ponad 10 w Polsce.

Autor książki o biografii Lema i jego dziedzictwie filozoficznym pt. Stanisław Lem (wydana na Białorusi), która otrzymała Nagrodę im. A. Bielajewa “Podwójna Gwiazda” (Rosja) jako najlepsza książka biograficzna wydana w języku rosyjskim w 2014 r. Do 100-lecia Lema ułożył wielojęzyczne książki Stanisław Lem w Świecie (fragmenty z dzieł Pisarza w 60 językach, wydana na Białorusi), Stanisław Lem Non Fiction. Bibliografia i Personalie (światowa bibliografia Pisarza z licznymi dodatkami, wydana na Białorusi) oraz Świat Stanisława Lema (2000 cytatów o charakterze aforyzmów ze wszystkich publikowanych prac Pisarza, już wydana w językach białoruskim i macedońskim). Za ułożenie i tłumaczenie książki Stanisława Lema Dylematy XXI wieku (wydana w Rosji) otrzymał Nagrodę im. A. Bielajewa (Rosja) za najlepsze tłumaczenie oświatowej ksiazki w 2021 r.

Za promocje kultury polskiej za granicą był nagrodzony w 2021 r. Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Mieszka w Mińsku, Białoruś.

MARIJA SHAHURI

Redaktora w znanych ukraińskich wydawnictwach, ostatnio w PM. Specjalizuje się w komiksach.

Jest organizatorką kijowskiej edycji ComicCon. Działaczka fandomu ukraińskiego.

Po agresji Rosji na Ukrainę mieszka w Polsce, pracuje dla radia nadającego audycje dla Ukraińców mieszkających w Polsce.

JAROSŁAW GRZĘDOWICZ

Pisarz, laureat licznych nagród literackich w świecie fantastyki. Najbardziej znany z tetralogii “Pan lodowego ogrodu”, ale także ze świetnych opowiadań zebranych w kilku tomach, z powieści Hel 3″

Debiutował w roku 1982 r. opowiadaniem “Azyl dla starych pilotów”, zamieszczonym w tygodniku “Odgłosy”. W tym samym roku w tym samym periodyku zamieścił utwór “Twierdza Trzech Studni”. W 1990 razem z Rafałem A. Ziemkiewiczem, Andrzejem Łaskim, Krzysztofem Sokołowskim i Dariuszem Zientalakiem założył magazyn literacki Fenix. Od roku 1993 aż do ostatniego numeru czasopisma w 2001 był jego redaktorem naczelnym. Obecnie jest dziennikarzem w “Gazecie Polskiej” oraz zajmuje się tłumaczeniem komiksów. Jego opowiadania publikowane były w “Nowej Fantastyce”, “Feniksie”, oraz wielu antologiach science fiction.

Opublikowane w 1999 roku w Internecie opowiadanie „Klub absolutnej karty kredytowej” (zamieszczone później w Księdze Jesiennych Demonów) otrzymało nominację do Nagrody Elektrybałta, a po publikacji w Wizjach alternatywnych 2002 także nominację do Nagrody Sfinksa.

JAN MASZCZYSZYN

Urodzony w Bytomiu, w 1989 roku wyemigrował do Australii.

W 2020 otrzymał Srebrne Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za powieść Necrolotum.

Debiutował opowiadaniem Strażnik w Nowym Wyrazie w 1977. Laureat (obok Andrzeja Sapkowskiego i Marka Huberatha) konkursu ogłoszonego przez miesięcznik Fantastyka za opowiadanie Ciernie.

Publikował opowiadania w periodykach: Fantastyka, Politechnik, Fakty, Odgłosy, Fenix Antologia, Szortal na wynos, OkoLica Strachu, Sofa[6], zinach Somnambul, Fikcje, Kwazar, Feniks, Spectrum czy antologiach: Spotkanie w przestworzach – antologia młodych, Pożeracz szarości, Sposób na Wszechświat, Dira necessitas.

Po wyemigrowaniu z Polski miał wieloletnią przerwę w twórczości, powrócił na rynek po dwóch dekadach, trylogią “Światy Solarne”, powieściami “Necrolotum” i “Chronometrus. W 2022 opublikował obszerny wybór swoich opowiadań “Ciernie” i powieść “Broilia”.

Na festiwal ukaże się jego nowa powieśc “Dinozauroid”

AGNIESZKA HAŁAS

Agnieszka Anna Hałas (ur. 31 grudnia 1980 w Lublinie) – polska autorka fantasy, z wykształcenia biolog molekularny. Znana głównie z opowiadań utrzymanych w mroczno-baśniowej stylistyce; pisze też wiersze. Od 1996 r. należy do Lubelskiego Klubu Fantastyki “Syriusz”. Studiowała biotechnologię na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, pracę magisterską obroniła w 2004 r. Od 2006 r. na studiach doktoranckich w Deutsches Krebsforschungszentrum (DKFZ) w Heidelbergu, doktoryzowała się w styczniu 2010 r.
Opublikowała dotąd kilkanaście opowiadań w prasie i zbiorach oraz sześć powieści (w tym pięć w ramach cyklu o świecie Zmroczy, zapoczątkowanego opowiadaniem o Żmiju Krzyczącym w Ciemnościach).
Pierwszy raz weźmie udział w festiwalu.

PAWEŁ MAJKA

Paweł Grzegorz Majka urodzony w 1972 roku w Krakowie polski autor opowiadań fantastycznych. Pierwsze opowiadanie wydano mu drukiem drukiem w 1987 roku, w nagrodę za zajęcie 3 miejsca w konkursie Złotej Ostrogi organizowanym co roku przez Świat Młodych. Następne opowiadanie opublikował dopiero w roku 2006. Pracował w lokalnych mediach – prasie i rozgłośniach radiowych, później w jednej z ogólnopolskich telewizji. Współpracuje z „Czasem Fantastyki” i internetowym magazynem Creatio Fantastica. W sieci publikuje czasem pod pseudonimem Paweł Czerwiec. Autor lub współautor cykli powieściowych: Berserk, Czerwone żniwa, napisał dwie powieści w Uniwersum Metro 2033. Do tego 4 powieści, kilkanaście opowiadań.

TADEUSZ OSZUBSKI

Tadeusz Oszubski (ur. 13 stycznia 1958 w Bydgoszczy) – polski pisarz i dziennikarz. Jego debiutem książkowym był zbiór wierszy Zostawiliśmy skrzydła w szatni, a debiutem prozatorskim było opowiadanie “Hobby starszego pana” wydane w 1991 roku. Specjalizuje się w literaturze grozy oraz publikacjach dotyczących zjawisk niewyjaśnionych.
Opublikował m.in. powieść Sfora, nominowaną do Nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz zbiór opowiadań Drapieżnik, za który otrzymał nagrodę Wydawnictw Bertelsmann Media – “Świat książki” i Zysk i S-ka w II Konkursie na Polską Powieść Współczesną (Warszawa 1998). Jest współautorem zbioru reportaży pt. Niewyjaśnione zjawiska w Polsce, który otrzymał nominację do nagrody dziennikarskiej Grand Press 2003).
Stale publikuje w “Expressie Bydgoskim”. Współpracował z wieloma czasopismami opisującymi zjawiska niewyjaśnione (m.in. “Czwarty wymiar”, “Nieznany Świat”), publikował opowiadania w Feniksie i Nowej Fantastyce.
Pierwszy raz na festiwalu, a na konwentach właściwie nie bywa. Okazja będzie duża – wydanie “Twierdzy nienawiści” i “Demonów światła”

TOMASZ BOCHIŃSKI

Tomasz Janusz Bochiński (ur. 13 września 1959 w Warszawie) – polski pisarz fantasy i science-fiction.
Jest twórcą scenariusza komiksu Rycerze ziem jałowych z rysunkami Grzegorza W. Komorowskiego. Zamieszczał liczne opowiadania i nowele w antologiach oraz pismach literackich: w miesięczniku “Fenix”, “Science Fiction”, “Science Fiction, Fantasy i Horror”. Od roku 2008 na łamach czasopisma “Science Fiction, Fantasy i Horror” publikuje felietony “Polecanki i niepolecanki Kruka Siwego” poświęcone propagowaniu klasycznej, polskiej fantastyki.

Debiutował w 1984 w fanzinie Kwazar. Pierwsze opowiadanie sprzedał rok później – ukazało się na łamach “Politechnik”. W roku 1988 wspólnie z Wojciechem Bąkiem wydał zbiór opowiadań fantasy Królowa Alimor. W 1990 roku ukazała się pierwsza powieść Bochińskiego, space opera Kurierzy galaktycznych szlaków. W 1991 opublikował kolejną powieść fantasy Sen o Złotym Cesarstwie. W 1984 roku zajął trzecie miejsce w konkursie literackim PSMF „ORBITA”, w 2000 opowiadanie Czapka dla miasta było nominowane do Nagrody Srebrnego Globu. W latach 1986 – 1990 brał aktywny udział w pracach Klubu Tfurcóf.

Około roku 2000 odczuł gwałtowną potrzebę przybliżenia czytelnikom prawdziwej, pozbawionej krzywdzących stereotypów historii szacownego cechu grabarzy. W efekcie powstał zbiór opowiadań Wyjątkowo wredna ceremonia, wydany w 2005 r., których głównym bohaterem jest Elizabediath Monck — duma i ikona grabarskiej konfraterni.

Okazją do spotkania z autorem będzie nowe wydanie, poszerzone o parę tekstów – “Opowieści praskich”.

AGNIESZKA MAJCZYNA

Agnieszka Majczyna : Z zawodu i wykształcenia astronom. Od kilkunastu lat poszukuje odpowiedzi na pytanie czy wszystkie gwiazdy neutronowe są takie same. Autorka kilku popularnonaukowych artykułów opublikowanych w czasopiśmie Delta. Stara się zawsze włączać w popularyzację nauki wygłaszając wykłady poświęcone astronomii. Prywatnie fanka Gwiezdnych Wojen, miłośniczka książek i filmów oraz opiekunka trzykolorowej kotki o imieniu Kruszynka. Zakochana w czeskiej Pradze, do której jeździ przy każdej możliwej okazji

„Projekt SETI – poszukiwanie cywilizacji pozaziemskich.”

SETI to projekt nasłuchiwania w zakresie radiowym sygnału pochodzącego od cywilizacji pozaziemskiej. Ważnym elementem tego projektu było włączenie do niego szerokiej rzeszy entuzjastów. Do udziału wystarczył komputer z połączeniem z internetem i ściągnięty program do analizy. Niestety pomimo wysiłków naukowców i społeczności, która powstała wokół projektu, cywilizacji pozaziemskiej nie znaleziono. Postaram się przybliżyć naukowe podstawy SETI, jego założenia i metody a także powody, dla których projekt nie zakończył się sukcesem

MIROSŁAW NALEŻYTY

Astronom, nauczyciel fizyki, popularyzator astronomii. Gaduła i niespełniony radiowiec. Wielbiciel muzyki różnej i różniastej. Właściciel półtorej gitary, na których uczy się grać. Miłośnik fantastyki, bezkrytyczny czechofil, bez pamięci zakochany w Pradze.

gunia

WOJCIECH GUNIA

Wojciech Gunia (ur. 1983 w Nowym Sączu) – absolwent Wydziału Polonistyki UJ. Prozaik, okazjonalnie publicysta i tłumacz.

Debiutował w 2013 roku w antologii Po drugiej stronie. Weird fiction po polsku. Rok później ukazał się jego pełny zbiór opowiadań Powrót, uznany przez wielu czytelników i krytykę za jedną z najoryginalniejszych i najlepszych książek polskiej literatury grozy ostatnich lat. W 2016 roku ukazała się jego świetnie przyjęta powieść Nie ma wędrowca, która otrzymała Nagrodę im. Stefana Grabińskiego dla najlepszego polskiego horroru 2016 roku. Na początku 2018 r. do rąk czytelników trafiła trzecia książka Guni, Miasto i rzeka. Publikował w czasopismach „Histeria”, „OkoLica Strachu”, „Nowa Fantastyka” i „Trans/wizje” oraz w antologiach Jakie czasy, taki diabeł i Maszyna. Jest też redaktorem prowadzącym polskiego rocznika weird fiction Sny umarłych.
Prowadzi popularny wśród zadeklarowanych pesymistów blog “Labirynt z liści”, poświęcony tematyce melancholii oraz ciemnym pograniczom literatury, filozofii i psychologii.

dominika

DOMINIKA ORAMUS

Dominika Oramus (nazw. panieńskie Dominika Materska) prof. UW dr hab. Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizuje się we współczesnej prozie brytyjskiej (powieść brytyjska post-1970, krótkie opowiadanie brytyjskie post-1970), twórczości pisarzy dwudziestowiecznych (James Joyce, John Fowles, Angela Carter, J. G. Ballard, Kurt Vonnegut, Philip K. Dick, Stanisław Lem), poetyce postmodernizmu (metafikcja, historiograficzna metafikcja, motywy kultury popularnej we współczesnej prozie) oraz w science fiction.
Ze szczególnym uwzględnieniem utopii i dystopii dwudziestowiecznych, Nowej Fali w Wielkiej Brytanii, amerykańskiej Nowej Fali, cyberpunku i związków science fiction z literaturą grozy. Opublikowała cztery książki: Stację kontroli chaosu (pod nazwiskiem panieńskim) w 2004 roku, pracę habilitacyjną na temat Ballarda w 2007 roku (w jęz. angielskim), O pomieszaniu gatunków. Science fiction a postmodernizm w 2010 i Imiona Boga. Motywy metafizyczne w fantastyce drugiej połowy XX wieku w 2011.

msruchs

MAREK ORAMUS

Marek Oramus ur w 1952 polski pisarz, krytyk, publicysta, popularyzator nauki. Napisał sześć powieści: “Senni zwycięzcy”, “Arsenał”, “Dzień drogi do Meorii”, “Święto śmiechu”, “Kankan na wulkanie”, “Trzeci najazd Marsjan”. Opowiadania zebrał w tomach: “Hieny cmentarne” i “Rewolucja z dostawą na miejsce”.

Dorobek publicystyczny opoublikował w kilku tomach w serii Krytycy o fantastyce. Do tego książki popularyzujące naukę, rozmowy z naukowcami XX i XXI wieku.

zelkowski

MAREK ŻELKOWSKI

Marek Żelkowski (ur. 1964 w Bydgoszczy) – autor science-fction i fantasy, scenarzysta radiowy oraz dziennikarz. Absolwent kierunku nauki społeczne na WSP w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego) specjalizujący się w religioznawstwie. Jako autor fantastyki zadebiutował w 1986 roku opowiadaniem „Niewolnicy” opublikowanym w poznańskim fanzinie „Kwazar” (tak podaje się oficjalnie, ale do dzisiaj nikt nie ustalił, czy debiutem nie było jednak opowiadanie zamieszczone w tym samym roku w tygodniku „Fakty”

Poznański fanzin był typowym „nieregularnikiem” i nie wiadomo kiedy właściwie się ukazał. Sam autor odkrył swoje opowiadanie w tym piśmie po 15 latach!) W latach dziewięćdziesiątych Żelkowski zamilkł, gdyż wydawało mu się, że jego powołaniem jest biznes. Założył i rozbudował wydawnictwo, publikujące czasopisma o charakterze branżowym (budownictwo, oświetlenie, wystrój wnętrz). Pod koniec XX wieku sprzedał swoje udziały w firmie i powrócił do pisarstwa. Publikował m.in. w: „Science Fiction”, „Nowej Fantastyce”, „Science Fiction, Fantasy i Horror” oraz sieciowym miesięczniku „Fahrenheit”. Od stycznia do grudnia 2007 roku na łamach miesięcznika „Science Fiction, Fantasy i Horror” prowadził wywiad-rzekę z Wiktorem Żwikiewiczem – jednym z najbardziej znanych polskich pisarzy fantastyki naukowej lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Do roku 2009 obaj autorzy redagowali w miesięczniku „SFFH” kącik recenzji książkowych, pod nazwą „Żerowisko na Żwirowisku”. Dla kwartalnika „Czas Fantastyki” Żelkowski przeprowadził wywiady z twórcami SF starszego pokolenia: Bohdanem Peteckim, Konradem Fiałkowskim, Dariuszem Filarem, Edmundem Wnuk-Lipińskim. Z tych opublikowanych oraz kilku nieopublikowanych rozmów (m.in. z Czesławem Białczyńskim, Tadeuszem Zbigniewem Dworakiem, Lechem Jęczmykiem oraz innymi autorami) powstała książka „Lista nieobecnych”. Obecnie pracuje nad ostatnim tomem tetralogii o Mutantach zapoczątkowanej przez Tadeusza Markowskiego. Tom „Władcy Hildora” ukaże się w pierwszym kwartale 2022 roku. Równolegle powstaje drugi tom cyklu spaceoperowego „Wojna cieni” z podtytułem „Aby uniknąć, tego co silne, trzeba uderzać w to, co słabe”. Zostanie on opublikowany przez wydawnictwo Stalker Books w 2022 roku wraz ze wznowieniem tomu pierwszego „Oszukać niebo, aby przekroczyć morze”.

Andrzej Pilipiuk

ANDRZEJ PILIPIUK

Andrzej Tomasz Pilipiuk polski autor, ur. 20 marca 1974 roku. Urodzony w Warszawie. Dzieciństwo spędzał na Szmulkach. Swoją pierwszą szkołę – podstawówkę nr 126 przy ul Otwockiej oraz okolicę – sportretował kilkakrotnie m.in. w powieści Norweski Dziennik, opowiadaniach „Hela”, „Vlana”, „Grucha” i „Piórko w żywopłocie”. Obraz szkoły w jego prozie kreślony jest grubą czarną krechą. W pobliżu danego miejsca zamieszkania przy ul. Kawęczyńskiej i w fabryce „Drucianka” rozgrywa się akcja licznych opowiadań ze zbioru Wampir z M3.

Wakacje często spędzał u Dziadków w Wojsławicach (ówczesne województwo Chełmskie), co znalazło odbicie w powieści Norweski Dziennik, oraz w licznych opowiadaniach z cyklu o Jakubie Wędrowyczu”.”Wielki Grafoman” będzie gościem festiwalu tylko jeden dzień, jako że sprawy promocyjne zobowiązują go do udziału w Pyrkonie. Dlatego doceniamy jego chęć przybycia do nas i odbycia długiej drogiej. Promować będzie swoją najnowszą książkę pt. “Przetaina”.

JACEK INGLOT

Jacek Inglot urodził 1962 roku w Trzebnicy, od czwartego roku życia mieszka we Wrocławiu. Tu też zdobył wykształcenie, uzyskując stopień magistra filologii polskiej. Literaturą fantastyczną interesował się od dzieciństwa, choć jako autor debiutował dopiero w 1986 roku, w kwartalniku Feniks, opowiadaniem „Dira necessitas”. Na łamy miesięcznika Fantastyka trafił dwa lata później, z nihilistyczną humoreską „Science and Fiction, Inc.” Od tego czasu opublikował przeszło dwadzieścia opowiadań, na łamach takich pism jak Nowa Fantastyka, Problemy, Fenix czy Playboy, a także w antologiach. W 1989 roku za słuchowisko „Pożegnanie z Abrą” otrzymał II nagrodę w konkursie IV programu PR. W roku 1996 opublikował powieść Inquisitor (REBIS), stanowiącą rozwinięcie dwóch opowiadań wydrukowanych w „Nowej Fantastyce”, traktujących o przygodach licealnego nauczyciela, tytułowego inkwizytora, wplątanego w działania sił nieczystych. „Inquisitor” uzyskał nominację do nagrody im. Janusza A. Zajdla. W 2006 roku ukazało się jej wznowienie (zmienione i uzupełnione) pt. Inquisitor. Zemsta Azteków.

Odbędą się dwa spotkania z Jackiem Inglotem, na jednym z nich będzie promował swoją książkę: “Autostopem przez fantastykę”.

KAMIL MUZYKA

Doktorant w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Specjalista w dziedzinach wydobycia surowców pozaziemskich („górnictwo kosmiczne”) oraz produkcji w przestrzeni kosmicznej z wykorzystaniem warunków pozaziemskich. Członek Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego, Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej, Stowarzyszenia „Rzecznicy Nauki” oraz Space Generation Advisory Council. Tematem jego badań są prawne aspekty wydobycia, przetwarzania oraz wykorzystania przemysłowego surowców i warunków występujących na ciałach niebieskich, oraz patentowe aspekty organizmów syntetycznych, ksenobiologicznych oraz technologii samo-ujawniających poprzez posiadanie zdolności do samoreplikacji. W latach 2016-2019 pełnił funkcję obserwatora przy Haskiej Grupie Roboczej do spraw Międzynarodowej Regulacji Wykorzystania Surowców Kosmicznych. W latach 2013-2014 odbył staż w Institute for Ethics and Emerging Technologies przy Trinity College, a w lipcu 2015 uczestniczył w Copernicus Space Science Laboratory w Bercel na Węgrzech.BARTŁOMIEJ DZIKBartłomiej Dzik (ur. 1975) – z wykształcenia i zawodu ekonomista, naukowo i hobbystycznie zajmował się problematyką hazardu i racjonalności ekonomicznej. Autor artykułów popularnonaukowych i felietonów w periodykach i prasie codziennej. Jeden z jego tekstów („Niestety, pieniądze szczęście dają” z miesięcznika psychologicznego Charaktery) trafił do programu czytania ze zrozumieniem dla szkoły średniej. Miłośnik literatury popularnej, lekkich używek, motoryzacji i gier komputerowych. Pisarzem chciał zostać już we wczesnej podstawówce, ale na poważnie zabrał się za to dopiero w 2010 roku. Finalista kilku konkursów literackich, w tym dwukrotnie Horyzontów Wyobraźni (w 2011 za opowiadanie Gniew Gai i w 2012 za Poczwórną koniunkcję ). Regularnie publikuje krótkie formy na Szortal.com, prowadzi bloga społeczno-ekonomicznego Dzikonomika (bdzik.bblog.pl).JACEK KOMUDAJacek Lech Komuda (ur. 23 czerwca 1972) – polski pisarz, z wykształcenia historyk. Autor powieści i opowiadań historycznych osadzonych głównie w realiach Polski sarmackiej.
Uzyskał tytuł zawodowy magistra historii[1]. Karierę pisarską rozpoczął w 1999 Opowieściami z Dzikich Pól. Wcześniej zadebiutował na łamach „Fantastyki” opowiadaniem Czarna Cytadela. Od 2002 związany z lubelskim wydawnictwem Fabryka Słów, w którym opublikował łącznie około dwudziestu książek. Bohaterem wielu jego opowiadań i powieści jest Jacek Dydyński – małopolski szlachcic-awanturnik. W 2009 rozpoczął cykl powieściowy „Orły na Kremlu”, którego głównym bohaterem jest właśnie Dydyński, a akcja dzieje się podczas wyprawy Dymitra Samozwańca na Moskwę w latach 1604–1606.
W 2009 otrzymał nagrodę im. Leonida Teligi za marynistyczną powieść Galeony wojny. Jego Diabeł Łańcucki był z kolei nominowany do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.
Jest współautorem gry fabularnej Dzikie Pola oraz scenariuszy do gier wideo Earth 2160 oraz Deadfall Adventures. Był redaktorem miesięcznika o grach komputerowych „Gamestar”, pracował również w „Clicku!” i „Komputer Świat Gry”. Publikował artykuły historyczne oraz scenariusze i materiały do Dzikich Pól w magazynie Magia i Miecz. Obecnie pisze artykuły do tygodnika konserwatywno-liberalnego Do Rzeczy
PAWEŁ LAUDAŃSKIPaweł Laudański Tłumacz, krytyk, czytelnik fantastyki. Urodził się w 1971 r. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Wykonuje zawód radcy prawnego. Przygodę z fantastyką zaczynał jako dwunastolatek od prozy Lema, Strugackich i Bułyczowa. Pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia zaczął czytać fantastykę ze wschodu – wtedy jeszcze radziecką – w oryginale, co czyni po dzień dzisiejszy. O fantastyce rosyjskojęzycznej pisywał do Science Fiction, Nowej Fantastyki, Miesięcznika i Wiadomości Literackich, o fantastyce polskiej – do Если, stale współpracował z Czasem fantastyki, obecnie pisuje do SFinksa. Aktywny również w sieci (niegdyś Framzeta i Fahrenheit), członek redakcji internetowej Esensji (od początków jej istnienia), w której prowadzi cykl „Wiatr ze Wschodu”. Przekładał dla wydawnictwa Solaris oraz dla magazynu Nowa Fantastyka. Zredagował kilka antologii radzieckiej fantastyki oraz zbiorów autorskich Bułyczowa i Warszawskiego. Jeden z elektorów nagrody im. Żuławskiego.WOJTEK SEDEŃKOSpiritus movens festiwalu.Wydawca, księgarz, drukarz, krytyk, animator, selekcjoner ponad 40 antologii z fantastyką. Podróżnik, ci, co mieli nieszczęście jeździć z nim na wyprawy nadali mu przydomek “poganiacza niewolników”. Potrafił oprowadzić wycieczkę po czeskiej Pradze w 15 minut (złośliwi twierdzą nawet, że w 13 minut).Despota. Zmusza rodzinę do pracy przy festiwalu. I tak od 30 lat.Na festiwalu będzie mówił o fantastyce radzieckiej, rosyjskiej (z Pawłem Laudańskim), a także o planach nowych antologii SF.Wiele wskazuje na to, że na festiwalu XXXI będziemy gościli dużą reprezentację autorek i autorów z Ukrainy. Nie dawno ukazała się znakomita antologia „Język Babilonu”, prezentująca przekrojowo fantastykę naszych wschodnich sąsiadów. Tytułowe opowiadanie napisała Switłana Taratorina, która już przyjęła nasze zaproszenie na festiwal. Oczywiście, z powodu okrutnej agresji Rosji na Ukrainę możliwe są różne scenariusze, ale liczymy, że na festiwalu ich ugościmy.SWITŁANA TARATORINAUkraińska pisarka z Krymu. Autorka powieści fantasy „Лазарус”, postapokaliptycznej „Дім солі”, szeregu opowiadań i komiksów. Laureatka nagrody „ЛітАкцент року – 2018” oraz wyróżnienia The Chrysalis Awards Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction „Eurocon”. Współautorka kanału YouTube o fantastyce Фантастичні talk(s).

Powieść “Łazarz” ukaże się na festiwal i będzie jej debiutem książkowym w Polsce.

Jej autorstwa jest tytułowe opowiadanie w antologii ukraińskiej fantastyki “Język Babilonu”.
Copyright © 2023 Festiwal Fantastyki MIERKI