Nidzica 2016

 

Do wszystkih tych sławnych nazwisk poniżej nawet nie mógłbym się i w setnej części przmierzyć. Z wielką raością skłonię  głowę przed mistrzami !

http://festiwal.solarisnet.pl/

festiwal-baner-data-1

23. festiwal fantastyki w Nidzicy

Autor: Wojtek Sedeńko. Kategorie: WIEŚCI.

Przedwczoraj uruchomiliśmy akredytacje na festiwal, poszedł mejling, akcja na facebooku, w grupach, a także info na zmienionej stronie festiwalu. Czyli powinienem i ja napisać parę słów – chociaż od wczoraj spłynęło tyle wpłat akredytacyjnych, że główny hotel w Kalborni już prawie pełny!! Najlepsze otwarcie w historii festiwali. Zdyscyplinowani są uczestnicy, bez dwóch zdań.

Motywem przewodnim 23. festiwalu (23-26 czerwca 2016, zamek krzyżacki w Nidzicy) będzie cyberprzestrzeń, cyberpunk, wirtualna rzeczywistość, fantomatyka itp. Ale nie znaczy to, że tylko temu będą poświęcone spotkania, prelekcje, panele, przegląd filmowy, wystawa, happeningi. Od kilku lat przywołujemy i przypominamy czytelnikom i uczestnikom znakomitości polskiej fantastyki, które zawiesiły pisarskie pióra (przynajmniej te fantastyczne) na kołku. I tak odwiedzi nas po latachRafał A. Ziemkiewicz (dzisiaj głównie polityczny publicysta i komentator). Przyjedzie Eugeniusz Dębski (z żoną Beatą, która także odwiedzi Nidzicę, pisze kryminały). Z Australii przyleci Jan Maszczyszyn, piszący przed wielu lat opowiadania do „Fantastyki” i fanzinów, dzisiaj publikujący niskonakładowe powieści steampunkowe. Kilka lat nie było u nas Marcina Przybyłka. Gwiazdą festiwalu będzie autorka powieści historycznych, z wątkami magii – Elżbieta Cherezińska. Odwiedzi nas również Magdalena Kozak.

Będą stali bywalcy: Lech Jęczmyk, Maciej Parowski, Dominika i Marek Oramusowie, Maja Kossakowska i Jarosław Grzędowicz, Andrzej Pilipiuk, Paweł Majka. Obecni będą wszyscy felietoniści SFinksa – poza Oramusem, Krzysiek Sokołowski, Andrzej Zimniak, Leszek Błaszkiewicz, Paweł Laudański.

Bardzo dobrze zapowiada się wystawa malarstwa. Po dwóch wyśmienitych latach z komiksem (Polch, Rosiński) wracamy do korzeni i malarskich światów. Maja Borowicz pokaże swoje niesamowite obrazy i opowie o inspiracjach. Jak najbardziej fantastycznych.

I to nie koniec atrakcji, ale jest jeszcze czas, by je dawkować :)

http://www.sedenko.pl/

GOŚCIE XXIII FESTIWALU

Lista gości festiwalu 23. jeszcze będzie się powiększała. Podajemy na stronie tylko autorów potwierdzonych. W kolejności alfabetycznej.

MAJA BOROWICZ

Maja Borowicz jest malarką, grafikiem, projektantką. Maluje obrazy techniką cyfrową i olejną wpisujące się w nurt surrealizmu, na granicy realizmu magicznego i realizmu emocjonalnego . Wszystkie obrazy artystki powstają z połączenia wyobraźni, talentu wspartego nowoczesną technologią i tradycyjnego rzemiosła malarskiego.

Widzowie oprócz doskonałego kunsztu dostrzegają w jej pracach głęboki mistycyzm i emocjonalność. Odbiorca może odnieść wrażenie że jego dusza zostaje zabrana w wędrówkę w czasie i przestrzeni, gdzie przeżywa historię bohaterów ukazanych na obrazach artystki.

Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Jest laureatką międzynarodowego konkursu Art Revolution Tajpej 2014 na Tajwanie.

majaborowicz

ELŻBIETA CHEREZIŃSKA

Pisarka, teatrolog, specjalizuje się w powieści historycznej. W trylogii Odrodzone królestwo sięga do historii polskiego wczesnego średniowiecza, rozbicia dzielnicowego i ponownego zjednoczenia Polski pod berłem Piastów. Gra w kości opisuje przełom tysiąclecia i zjazd gnieźnieński. W powieściach nie brak wierzeń naszych przodków, magii. Dużą popularność przyniosła jej saga o wikingach – Północna droga:Saga Sigrun; Ja jestem Halderd; Pasja według Einara; Trzy młode pieśni.

cherezinska

EUGENIUSZ DĘBSKI

Pisarz i tłumacz. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt powieści i opowiadań, dziesiątki przekładów z języka rosyjskiego. Popularność przyniósł mu cykl powieści o Owenie Yeatesie, detektywie przyszłości. Sporą poczytnością cieszyła się trylogia Moherfucker.

debski

JAROSŁAW GRZĘDOWICZ

Pisarz, redaktor, krytyk. Autor wielu opowiadań, stroniący przez wiele lat od dłuższej formy. Ale jak już napisał powieść, to 4-tomową: Pan Lodowego Ogrodu, która przyniosła mu wiele wyróżnień.

grzedowicz

LECH JĘCZMYK

Charyzmatyczny nestor polskich fantastów. Krytyk, redaktor kultowych Kroków w nieznane, serii Fantastyka Przygoda czy Z kosmonautą. Felietonista i komentator. Swoje felietony zebrał w tomie Nowe średniowiecze. Opublikował też autobiografię Światło i dźwięk.

jeczmyk

MAJA LIDIA KOSSAKOWSKA

Pisarka. Znana z cyklu Zastępy anielskie i Takeshi. Opublikowała kilkanaście opowiadań, laureatka nagród literackich. Miłośniczka mitologii dalekich ludów.

kossakowska

MAGDALENA KOZAK

Lekarka i pisarka. Popularność przyniosła jej trylogia Nocarza. Ostatnia jej powieść to Łzy diabła – powieść fantastyczna, ale oparta na własnych doświadczenia z Afganistanu, gdzie służyła jako lekarz w polskim kontyngencie VII i XII zmiany. Miłośniczka militariów, trenuje walki wręcz, strzela, skacze ze spadochronem. Ma stopień oficerski.

kozak

PAWEŁ MAJKA

Pisarz, dziennikarz mediów, publicysta. Powieść Pokój światów przyniosła mu nagrodę Jerzego Żuławskiego. Zeszły rok to była dla niego pasmo sukcesów. Wydał powieść Dzielnica obiecana osadzoną w realiach Metra 2033 oraz w Rebisie space operę Niebiańskie pastwiska.

majka

JAN MASZCZYSZYN

Autor od ćwierćwiecza mieszkający w Australii, skąd przyjedzie d Polski w podróży sentymentalnej, a jednocześnie fantastycznej. Pisywał w latach 80. opowiadania do „Fantastyki”, „Politechnika”, „Faktów”, w fanzinach i antologiach. Po latach powrócił do pisania fantastyki, najbardziej interesuje go steampunk. Opublikował zbiór opowiadań Testimonium i powieść Światy Solarne, którą rozwinął już w trylogię.

maszczyszyn

DOMINIKA ORAMUS

Profesor nadzwyczajny, wicedyrektor Instytutu Anglistyki UW. Autorka książek o fantastyce: Stacja kontroli chaosu; Grave New World; O pomieszaniu gatunków; Imiona Boga; Darwinowskie paradygmaty.

MAREK ORAMUS

Pisarz, krytyk, felietonista. Autor kilkudziesięciu opowiadań i kilku powieści. Najbardziej znane to Senni zwycięzcy, Arsenał, Dzień drogi do Meorii, Trzeci najazd Marsjan.

oramusowie

Dominika i Marek Oramusowie

MACIEJ PAROWSKI

Popularyzator fantastyki, zwany swego czasu redaktorem wszystkich Polaków z racji sprawowania funkcji szefa działu literatury polskiej w mającym monopolistyczną pozycję na rynku miesięczniku „Fantastyka” i „Nowa Fantastyka”. Selekcjoner licznych antologii. Wreszcie scenarzysta komiksowy, krytyk, publicysta (opublikował 3 książki: Czas fantastyki; Z bandytą w windzie i Małpy Pana Boga) oraz pisarz. Jego powieść Burza, napisana w wiele lat po debiucie powieściowym, jaki było Twarzą ku ziemi, zebrała bardzo dobre recenzje i nagrody.

parowski

ANDRZEJ PILIPIUK

Niezwykle popularny wśród młodych Polaków pisarz i gawędziarz. Sławę i popularność przyniósł mu cykl o wiejskim hulace i egzorcyście – Jakubie Wędrowyczu. W dorobku Andrzej Pilipiuk ma jeszcze cykle:  Kuzynki Kruszewskie, Norweski dziennik, Oko jelenia oraz kilka zbiorów opowiadań iw wiele tomów o przygodach Pana Samochodzika.

pilipiulk

MARCIN PRZYBYŁEK

Pisarz, miłośnik gier. Całą swoją twórczość umieszczał dotąd w uniwersum Gamedec – Gamedecverse. W cyklu ukazał się jeden zbiór opowiadań i 5 powieści (z tego dwie ostatnie mają po dwa woluminy).

przybylek

KRZYSZTOF SOKOŁOWSKI

Tłumacz i krytyk. Felietonista. Propagator twórczości Stephena Kinga i J.R.R. Tolkiena. Wprowadzał na polski rynek cyberpunk i Williama Gibsona, co ma znaczenie przy tegorocznym temacie Festiwalu. Szef działu zagranicznego miesięcznika Fenix. Ostatnio przełożył najnowszą powieść Gibsona, Peryferal, która jest powrotem autora Neuromancera do fantastyki, a ukaże się w Polsce w kwietniu.

sokolowski

RAFAŁ A. ZIEMKIEWICZ

Dziennikarz, publicysta, komentator. Pisarz – ma swoim koncie takie powieści jak Pieprzony los kataryniarza,Wybrańcy bogówWalc stulecia i wielu opowiadań, z których najbardziej znane to: „Szasa na Zaleszczyki”, „Jawnogrzesznica”, „Źródło bez wody”.

raz2

ANDRZEJ ZIMNIAK

Pisarz i naukowiec w jednym. Autor wielu dziesiątek opowiadań i kilku powieści. Felietonista i popularyzator nauki. Miłośnik wulkanów.

zimniak